Mikroregion Votice

První čtenářský koutek mají na škole v Jankově

zář 17, 2018

Votice, 13. září – Projekt podpory čtenářské gramotnosti, který s novým školním rokem odstartoval v pěti základních školách, jež patří do MAP Votice, začal už o prázdninách zařizováním školních čtenářských koutků, nákupem knih, jejich balením a rozvážením po školách. Jako první funguje čtenářský koutek na ZŠ Jankov.

Smyslem existence čtenářských koutků je vytvořit v každé škole místo, kde jsou volně k dispozici knihy, které děti opravdu zajímají a rádi je čtou. Zároveň je důležité, aby bylo možné si tu v klidu sednout a začíst se. Proto by mělo jít o klidnější místo ve škole a nutný je pohodlný sedací nábytek. Smyslem koutků není zprostředkovat dětem jinou cestou „školní“ četbu, ale předvést jim čtení jako zajímavou a zábavnou činnost, kdy se dozví mnohé i o sobě i světě, který je obklopuje.

V prvním z pěti plánovaných čtenářských koutků najdete dvě sedačky a zhruba osmdesát knížek vybraných na základě zkušenosti z dětského oddělení Městské knihovny ve Voticích. Čtenářské koutky na dalších školách MAP Votice budou zprovozněny během září a října.

Eva Křížková, koordinátorka čtenářské gramotnosti v MAP Votice, řekla: „Najít v našich školách, které jsou většinou ve starších budovách, klidné místo na čtení, není vždy úplně snadné. Praxe ukáže, nakolik se nám to podařilo. Knihy samotné jsme vybírali hlavně podle toho, co si děti v knihovně opravdu půjčují a co je zajímá. Nejsou to vždy literární skvosty, ale smyslem toho, co děláme, je přivést ke čtení ty děti, které zatím do knihovny nechodí a čtení pro ně není běžnou součástí života. K tomu se knížky, které jsou právě teď u dětí populární, velmi dobře hodí.“

 

Tomáš Feřtek


U nás to žijeAktuality

Zástupci obcí Mikroregionu Voticko stvrdili v pátek 5. dubna svými podpisy transformaci dobrovolného svazku obcí ve společenství obcí. V případě Mikroregionu Voticko tak půjde zřejmě o vůbec první v České republice  založené společenství obcí tak, jak tento statut umožňuje novela zákona o obcích, která vešla v platnost 1. ledna letošního roku.

V pátek 1. března v pravé poledne podepsali ve střezimířské hospůdce starosta obce Střezimíř Bc. Miloš Jelínek, Ing. Jiří Ješeta z Českých drah a Ing. Jan Šatava ze společnosti Railway Capital Memorandum o spolupráci při prezentaci železniční dopravy v areálu bývalé železniční stanice Střezimíř. Podpis memoranda deklaruje společnou snahu o záchranu technického dědictví a prezentaci železniční historie v bývalé železniční stanici Střezimíř.

Jak pečovat o hlas, jak se naučit snižovat míru stresu, jak zvládat komunikaci s dětmi a rodiči, jak má vypadat spolupráce učitele a asistenta ve třídě, jak přivést děti k většímu soustředění a efektivnější práci. A ještě leccos dalšího, co pomáhá tomu, aby se děti i učitelky a učitelé ve školách cítili lépe. Celkem šest dvouapůlhodinových dílen připravili organizátoři z Místního akčního programu pro vzdělávání v rámci jednodenního workshopu, který se odehrál na votické škole v pátek 2. února. Byly pololetní prázdniny, děti odpočívaly, učitelky, učitelé, asistenti pedagoga, včetně vedení škol v Miličíně, Jankově, Olbramovicích a Voticích, se vzdělávali.

Bav seAkce v mikroregionu