Mikroregion Votice

Mezno slaví 550 let od první dochované písemné zmínky

zář 3, 2019

V sobotu 14. září oslaví nejjižnější obec Mikroregionu Voticko a Kraje blanických rytířů, obec Mezno, 550 let od první dochované písemné zmínky. Zastupitelstvo obce zve na celodenní program, a to nejen rodáky a sousedy z Mezna a všech jeho místních částí, ale všechny, kteří by rádi poznali tuto obec na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje.

„Ve spolupráci s místními spolky jsme připravili bohatý celodenní program pro všechny věkové kategorie. Začátek oslav jsme stanovili na 10. hodinu, ale oproti původnímu programu jsme jej přesunuli na místní fotbalové hřiště, v 15:30 uctíme u nově zrekonstruovaného pomníku památku padlých hrdinů v 1. světové válce. Mezi 16. a 18. hodinou se v Kulturním domě uskuteční hlavní program oslav, sestávající se mimo jiného z exkurze historií osad, povídání kronikářky obce a prezentace místních spolků SDH Mezno, SDH Mitrovice, MS Hubert Mezno, TJ Sokol Mezno a zapsaného spolku Mezeňák,“ přibližuje hlavní body programu starostka Mezna Eva Otradovcová. Koordinátor oslav Rudolf Vobruba doplňuje: „Mezi 11. a 15. hodinou budou mít děti možnost vyzkoušet si jízdy na dopravním hřišti, mezi 12. a 15. hodinou seznámí hasiči a zdravotní záchranáři zájemce s technikou, kterou používají při výkonu svých profesí, od 19 hodin zveme na taneční zábavu se Studiem 95.“
Na památku si budete moci z oslav odnést nový turistický leták obce Mezno, vydaný Krajem blanických rytířů, z.s., jehož je obec členem.
Nad oslavami převzala záštitu hejtmanka Středočeského kraje Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová.

Více informací k oslavám 550 let obce Mezno poskytnou
Eva Otradovcová, starostka obce: 728 778 525, podatelna@mezno.cz
Rudolf Vobruba, koordinátor oslav: 724 257 837, podatelna@mezno.cz

O Mezně

Obec má pět částí – Lažany, Mezno, Mitrovice, Stupčice a Vestec a samoty Hvízdalka, Cihelna a Nová Hospoda. Pojmenování obce pochází od mezníků, jimiž se ohraničovaly pozemky, hranice panství.
Mezno patřilo k hradu Borotín, prvně se při něm připomíná v roce 1517, i když nejstarší písemná zmínka o obci je z roku 1469.
V obci stávaly starobylé chalupy s lomenicemi, štíty a zdobenými špejchárky. Několik požárů – ten poslední v roce 1919 – změnilo podobu obce. Zvláštností Mezna byl velký počet rybníčků – některé z původních 26 najdete v obci dodnes. V osadách najdete velké množství drobných sakrálních památek, například osadní zvoničku v Mezně z roku 1752 nebo zvoničky v Mitrovicích a Lažanech.
V Mezně funguje obchod, kulturní dům s velkým sálem a poštovna. Vyžití nabízí dětské a fotbalové hřiště.
Informace o akcích pořádaných obcí a místními spolky naleznete na www.mezno.cz

 

Jana Špačková


U nás to žijeAktuality

Středočeský kraj rozděluje v letošním roce celkem 50 mil. Kč na participativní projekty. O jejich pořadí v jednotlivých kategoriích rozhoduje počet hlasů veřejnosti. Hlasovat je možné prostřednictvím stránek https://mujkraj.kr-stredocesky.cz/hlasovani/, kde je i průběžné pořadí projektů. Hlasujte pro podporu projektů obcí a mikroregionu.

Děkujeme za Vaši podporu!

Hlasovat je možné do 15. 6. 2020.

IDSK Středočeského kraje spolu s vedením obcí v ORP Votice připravili nové schéma linek i změnu jenotlivých jízdních řádů autobusů, které budou jezdit na Voticku po zaintegrování s Pražskou integrovanou dopravou. Bohužel současný nouzový stav původní termín spuštění nového systému 16. 5. 2020 odsouvá. Termín realizace tak bude záviset na ukončení nouzového stavu v ČR a navazujících opatřeních spočívajících zejména v omezeném pohybu osob. V tuto chvíli předpokládáme, že po ukončení opatření vlády ČR proběhne během následujících cca dvou týdnů u výše uvedených oblastí kontrola připravenosti projektů. Nový termín integračních projektů pak bude následně stanoven s odstupem čtyř až šesti týdnů po provedeném zhodnocení stavu připravenosti jednotlivých projektů a též ve vazbě na epidemiologický stav v České republice.

Všechny důležité informace o integraci dopravy na Voticku, včetně návrhu nových autobusových linek, najdte na www.pid.cz

Bav seAkce v mikroregionu