Mikroregion Votice

Archiv novinek

Nové regionální produkty z Kraje blanických rytířů poznávali z autobusu

čec 21, 2020

V neděli 19. 7. 2020 proběhla exkurze „Cesta za lokálními produkty“ za účelem poznat nové držitele značky “KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt”. 38 účastníků přivítali v Experimentální zahradě pod Blaníkem, v Rodinném pivovaru Švihov a na farmě Vilímovský v Trhovém Štěpánově.

První zastávka proběhla v Karhuli v Experimentální zahradě pod Blaníkem, kde její zakladatelé paní Karolína Josková a pan Dan Navrátil provedli účastníky bylinnou zahradou „našich babiček“, povyprávěli o jednotlivých druzích bylin a případně poradili se zdravotními problémy na základě vlastních zkušeností. U sebe doma pak uvařili několik druhů čajů z jejich 100% přírodních bylinných směsí, které mají nově certifikát BIO. Dále bylo možné otestovat první řadu kosmetiky s možností jejího nákupu. Poté vedla cesta do Němčic, kde své brány otevřel Rodinný pivovar Švihov, který i přes zpoždění stavebních prací v důsledku koronavirové pandemie účastníky exkurze vřele přivítal a pohostil chmelovou limonádou. Od zakladatelky a tvůrčí duše pivovaru Anny van der Weerden se účastníci dozvěděli o rozdílech mezi českými a holandskými pivy. Následovala prohlídka pivovaru. Poslední zastávkou programu byla Farma Vilímovský v Trhovém Štěpánově, kde pan majitel Václav Vilímovský s manželkou a pomocníky připravili příjemné zázemí a luxusní menu. Účastníci ochutnali kuře s hráškem, kachnu s grilovaným zelím a mnoho dalších dobrot. K tomu všemu bylo možné zakousnout karbovaný chléb společnosti Benea s.r.o., který též nese značku KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt. Všem zúčastněným producentům patří velký dík.

V současné době může značku „KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt“ používat již přes třicet certifikovaných výrobků a služeb.  Aby mohl žadatel značku získat, musí jeho výrobek nebo zařízení splňovat předepsaná kritéria. K nim patří zejména jasná vazba na region a jeho tradici, dále kvalita a ohled na životní prostředí.

Další kolo poznávání této regionální značky proběhne na podzim roku 2020.

Eva Albertová