Mikroregion Votice

Komunitní centrum Voticka v klášteře rozšířilo své služby

říj 8, 2020

V roce 2007 mohli občané Voticka využít pouze jednu sociální službu – Pečovatelskou službu Benešov. Dnes jich ve Voticích pomáhá hned osm a potřební se mohou se svými problémy obracet také na sociální koordinátorku.

Pestrá paleta sociálních služeb, kterou byste ve městech velikosti a typu Votic jen těžko hledali, si však klade podmínky na vhodné zázemí. Díky vstřícnosti města Votice byly pro potřeby Komunitního centra Voticka a jím koordinovaných sociálních služeb uvolněny čtyři kanceláře patra východního křídla kláštera sv. Františka z Assisi. Rozšíření komunitního centra Voticka o nové služby a nové prostory se vzhledem k pandemii covid–19 konalo ve čtvrtek 1. října v komorním duchu.

„Posláním Komunitního centra Voticka je naplnění kulturního, vzdělanostního a sociálního rozměru kláštera. Sdružujeme poskytovatele sociálních služeb a komunitní, vzdělávací a zájmové aktivity pro veřejnost. Přinášíme přehlednější a vzájemně propojené sociální služby v mikroregionu,“ přiblížila činnost Komunitního centra sociální koordinátorka Petra Kocourková a zmínila, že v klášteře můžete najít pomoc, radu i porozumnění v Občanské poradně Diakonie Střední Čechy, v Psychosociální poradně Rodinného centra Radost, u organizace Dementia, která pomáhá osobám, pečujícím o lidi s Alzheimerem či jinou formou demence nebo u Farní charity Starý Knín. Sociálně aktivizační služby a sanaci rodiny nabízí v klášteře Statek Vlčkovice, kurzy českého jazyka pro cizince Centrum na podporu integrace cizinců. Děti ohrožené školním neúspěchem mohou využít doučování, zajišťované v rámci Místního vakčního plánu Mikroregionu Voticko. Nově působí v Komunitním centru Voticka také psycholog pro děti i dospělé – Jan Kolář, který funguje ve školách na Voticku jako sdílený psycholog.

Všechny sociální služby jsou nyní soustředěny na jednom místě, což přináší jejich uživatelům zjednodušení a komfort. Poskytovatelé služeb spolu mohou také lépe komunikovat a pokud to situace vyžaduje, potřebné si „předávat“.
Sociální služby v rámci Komunitního centra Voticka jsou poskytovány bezplatně, vyjma psychologa, který své služby po domluvě s Mikroregionem Voticko poskytuje za nižší sazbu. I další aktivity jsou bezplatné – například přednášky organizace Dementia nebo od listopadu plánované setkávání s porodní asistentkou a laktační poradkyní Janou Libovickou.

Rozšíření sociálních služeb a frekvenci jejich působnosti starosta města Jiří Slavík kvitoval: „Věřím, že si občané cestu za sociálními službami najdou. Některé z poskytovaných služeb jsou v dnešní době poměrně těžko dostupné a jsem rád, že za nimi občané nemusí jezdit daleko. Těší mě, že se klášteru podařilo vrátit i jeho sociální rozměr, který v minulosti měl.“

„Děkuji městu Votice za možnost pronájmu prostor pro provoz Komunitního centra Voticka a MKC Votice za spolupráci se sociální koordinátorkou, která má projekt na starosti,“ dodal předseda Mikroregionu Voticko Viktor Liška.

Mikroregion Voticko


U nás to žijeAktuality

Zástupci obcí Mikroregionu Voticko stvrdili v pátek 5. dubna svými podpisy transformaci dobrovolného svazku obcí ve společenství obcí. V případě Mikroregionu Voticko tak půjde zřejmě o vůbec první v České republice  založené společenství obcí tak, jak tento statut umožňuje novela zákona o obcích, která vešla v platnost 1. ledna letošního roku.

V pátek 1. března v pravé poledne podepsali ve střezimířské hospůdce starosta obce Střezimíř Bc. Miloš Jelínek, Ing. Jiří Ješeta z Českých drah a Ing. Jan Šatava ze společnosti Railway Capital Memorandum o spolupráci při prezentaci železniční dopravy v areálu bývalé železniční stanice Střezimíř. Podpis memoranda deklaruje společnou snahu o záchranu technického dědictví a prezentaci železniční historie v bývalé železniční stanici Střezimíř.

Jak pečovat o hlas, jak se naučit snižovat míru stresu, jak zvládat komunikaci s dětmi a rodiči, jak má vypadat spolupráce učitele a asistenta ve třídě, jak přivést děti k většímu soustředění a efektivnější práci. A ještě leccos dalšího, co pomáhá tomu, aby se děti i učitelky a učitelé ve školách cítili lépe. Celkem šest dvouapůlhodinových dílen připravili organizátoři z Místního akčního programu pro vzdělávání v rámci jednodenního workshopu, který se odehrál na votické škole v pátek 2. února. Byly pololetní prázdniny, děti odpočívaly, učitelky, učitelé, asistenti pedagoga, včetně vedení škol v Miličíně, Jankově, Olbramovicích a Voticích, se vzdělávali.

Bav seAkce v mikroregionu