Mikroregion Votice

Web lokální meteorologické stanice potřebuje zmodernizovat.

říj 15, 2020

Lokální meteorologická stanice v Ješeticích a webové stránky www.pocasijesetice.cz fungují již devátým rokem. Za tu dobu se podařilo shromáždit bohatou historii dat, která je k dohledání na webové stránce www.pocasijesetice.cz. Na webu najdete nejen aktuální stav počasí, ale i předpověď, radar a souhrny (měsíční, za roční období, roční). Od svého vzniku eviduje webová stránka 56 123 návštěv (do 30. 9. 2020), důležitější je však osvětová činnost a popularizace amatérské meteostanice, potažmo i oblasti České Sibiře, z níž data pocházejí.

„Kromě zpřístupnění dat veřejnosti na webu www.pocasijesetice.cz vycházejí souhrny v regionálních novinách, zpravodajích obcí ORP Votice, najdete je na obecních vývěskách, na facebookové stránce  Počasí na České Sibiři (k 30. 9. 2020 1218 sledujících). Některé obce využily možnost na svých webových stránkách umístit odkaz na web meteostanice, případně touto formou zveřejňují měsíční souhrny.  Z dat meteostanice čerpají také někteří kronikáři obcí, kteří si podle meteostanice ověřují jimi naměřená data, případně přímo využívají dat meteostanice,” říká provozovatel meteostanice a webových stránek Ondřej Vacek.

 

Od samého počátku byla a je meteostanice provozována pro nekomerční účely, stejně tak webové stránky www.pocasijesetice.cz a kdokoli může data zdarma využívat pro svou potřebu.

 

V posledních letech se prostředí internetu značně proměnilo a s ním i požadavky na funkčnost webových stránek. Stránka www.pocasijesetice.cz, pokud nebude zmodernizována, nemá šanci ve virtuálním světě obstát. Trápí ji zastaralý design a administrace, chybějící SSL, některé nefunkční podstránky a pomalé načítání. Web není responzivní a je třeba ho rozšířit o některé další funkcionality. „Oslovil jsem proto odborníky, zabývající se tvorbou a aktualizací webových stránek a zjistil cenové nabídky. Tvorba redakčního systému, nová grafika, responzivní design a SSL pro www.pocasijesetice.cz se pohybuje kolem 22 000 korun vč. DPH. Cena je pouze orientační, stanovená po zběžné kontrole webu a jeho funkcí… Pořízení a provoz webu a meteostanice jsem od začátku dotoval z vlastních prostředků a touto činností jsem se zabýval ve svém volném čase. Nejsem však schopen vydat jednorázově tak velkou částku na aktualizaci webových stránek,” vysvětluje Ondřej Vacek.


S prosbou o pomoc s aktualizací webových stránek se obrátil na obce v regionu. Doufá také v pomoc podnikatelů a veřejnosti. „Vím, že webové stránky sledují například zemědělci, pořadatelé akcí, ale i lidé, kteří plánují dovolenou nebo výlet. Věřím, že můj projekt pomáhá popularizovat region a je určitou službou veřejnosti a lidé budou mít zájem, aby se rozvíjel a pokračoval,” přeje si Vacek.

 

Každý, i drobný příspěvek na aktualizaci webových stránek lokální meteorologické stanice, pomůže. Pokud chcete přispět, můžete tak učinit na účet ve FIO bance číslo: 2601652257/2010. Pro správnou identifikaci do zprávy odesílatele napište ROZVOJ POCASIJESETICE.CZ a pokud připíšete Vaše jméno, bude i s darovanou částkou zveřejněno na nových webových stránkách.
Pro dotazy, týkající se meteostanice či webu můžete Ondřeje Vacka kontaktovat na e-mailu: ondra.vacek@pocasijesetice.cz


U nás to žijeAktuality

Díky dvěma úspěšným projektům z Participativního rozpočtu Středočeského kraje bude letos na území Mikroregionu Voticko obnoven turistický mobiliář v celkové hodnotě 860 tisíc korun. Ve čtrnácti obcích Mikroregionu Voticko dojde k instalaci nebo obnově více než třiceti informačních panelů a k dodání posezení, laviček, stojanů na kola nebo košů, a to podle požadavků obcí, tak aby nový mobiliář vhodně doplnil ten stávající.

Seniorská obálka pomáhá nejen seniorům, ale všem bez ohledu na věk. Je stále populárnější. Pokud je třeba, může složkám IZS pomoci urychlit záchranu života. Občané si jí mohou umístit na ledničku, či na vnitřní stranu dveří. Tím umožní zdravotníkům rychlý přístup k informacím o zdravotním stavu a tím i rychlejší pomoc. Aktuálně již existuje i kapesní verze, kterou může mít každý neustále u sebe, například v peněžence. Nově jsou karty vybaveny i informacemi o očkování. Kartu je dobré aktualizovat, pokud dojde k nějaké změně. Především při změně kontaktů či v užívání léků.

 

Za dodržení všech bezpečnostních opatření se v úterý 4. května uskutečnila členská schůze Mikroregionu Voticko. Ještě před ní měli starostové možnost debatovat se členy Komise pro spolupráci s městy a obcemi Středočeského kraje. Jde o patnáctičlennou komisi zastupitelstva kraje, která si klade za cíl především zlepšit komunikaci mezi samosprávami a krajem. Votice si vybrala jako místo pro své vůbec první výjezdní setkání.

Bav seAkce v mikroregionu