Mikroregion Votice

Cyklotuláci projedou dokončenou první etapu cyklostezky Votickem

zář 7, 2023

Po roce od poklepání na základní kámen dojde 16. září 2023 k otevření prvního úseku budoucí cyklostezky mezi Voticemi a Olbramovicemi. Dva a půl kilometru dlouhá nová asfaltka vede po bývalém drážním tělese, mezi romantickými skalními zářezy.

Projet si nenáročný úsek cyklostezky můžete 16. září při tradiční vyjížďce Cyklotulák, kterou již po třinácté pořádá Restaurace a penzion U Modré kočky ve Voticích. Prezence cyklistů a následný individuální strat je mezi 9. a 10. hodinou z cyklozahrady restaurace v Táborské ulici ve Voticích. „Na nové cyklostezce jsme ve spolupráci s turistickou destinací Kraj blanických rytířů zřídili první kontrolní punkt, na kterém cyklisty přivítá blanický rytíř,“ říká pořadatel Cyklotuláka Luboš Mudra. Dodává, že vyjížďka je určená pro cyklisty všech věkových kategorií a zkušeností. Vybrat si mohou hned ze dvou různě obtížných tras. V závěru vyjížďky se můžete U Modré kočky těšit na diplom a sladkou odměnu, případně lze posedět a občerstvit se z aktuálního menu.  

První etapa cyklostezky mezi Voticemi a Olbramovicemi vznikla pod patronací Mikroregionu Voticko, za spoluúčasti Města Votice a Obce Olbramovice. Solidárním příspěvkem se podílely i další obce mikroregionu. „Celkové náklady na projekt dosáhly částky 26 milionů korun. Necelé 23 miliony byly financovány ze Státního fondu dopravní infrastruktury, částkou 1,9 milionu korun přispěl Středočeský kraj,“ upřesňuje předseda Mikroregionu Voticko Viktor Liška.

Dva a půl kilometru mezi olbramovickou Veselkou a votickou místní částí Srbice jsou „první vlaštovkou“ velkého projektu, na kterém Mikroregion Voticko pracuje od roku 2017. Zatím pouze na papíře, ale s vidinou realizace jsou další dva úseky – severní z Olbramovic do Opřetic a jižní z Votic do Sudoměřic. Takřka desetikilometrová druhá etapa z Olbramovic do Opřetic by se mohla začít stavět v roce 2025.  Obce na Voticku věří, že se v budoucnu podaří cyklostezku prodloužit na jih až k Táboru a na sever ke Konopišti a do Benešova.

Nová cyklostezka disponuje u Srbic bezplatným stáním pro automobily, v příštím roce by měla být osazena základním mobiliářem. Krátký, nově vybudovaný úsek s minimem prudkých výškových změn a dostatečnou šířkou zatím ocení spíše příležitostní cyklisté a rodiny s dětmi, vhodný je i pro in-line. Může posloužit také jako bezpečná cesta na kole k rychlíkům zastavujícím na olbramovickém nádraží. Cykloturisté mohou úsek využít při svých delších cestách jako bezpečnou objížďku rušné komunikace 1/18 u Olbramovic a Pražské ulice ve Voticích.


U nás to žijeAktuality

Jak pečovat o hlas, jak se naučit snižovat míru stresu, jak zvládat komunikaci s dětmi a rodiči, jak má vypadat spolupráce učitele a asistenta ve třídě, jak přivést děti k většímu soustředění a efektivnější práci. A ještě leccos dalšího, co pomáhá tomu, aby se děti i učitelky a učitelé ve školách cítili lépe. Celkem šest dvouapůlhodinových dílen připravili organizátoři z Místního akčního programu pro vzdělávání v rámci jednodenního workshopu, který se odehrál na votické škole v pátek 2. února. Byly pololetní prázdniny, děti odpočívaly, učitelky, učitelé, asistenti pedagoga, včetně vedení škol v Miličíně, Jankově, Olbramovicích a Voticích, se vzdělávali.

Trávník na fotbalovém hřišti zůstal po celou sezonu k radosti ratměřických Šelem zelený! Pomohla nová automatická závlaha. Díky novému stroji pro lesní práce je obec Mezno soběstačnější při hospodaření v obecních lesích. 

 Kancelář Mikroregionu Voticko pomáhá obcím s přípravou projektů z nejrůznějších oblastí a administrací žádostí o dotace z mnoha fondů. V letošním roce pomohly dotační peníze například s opravou kapliček na Lysé u Votic a ve Velkých Heřmanicích, s obnovou pomníku padlým v Neustupově nebo hřbitovního plotu v Červeném Újezdě.

Bav seAkce v mikroregionu