Mikroregion Votice

Archiv novinek

Na opuštěném drážním tělese mezi Voticemi a Olbramovicemi byla otevřena nová cyklostezka

zář 17, 2023

První etapu cyklostezky, po níž by v budoucnu bylo možné dojet od středočeského Konopiště k jihočeskému Táboru, v pátek 15. září slavnostně otevřeli hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký, senátor Marek Slabý, poslanec Jiří Slavík, zástupce zhotovitelské firmy a představitelé obcí Mikroregionu Voticka. O den později dva a půl kilometru dlouhý úsek mezi Voticemi a Olbramovicemi otestovali účastníci tradiční podzimní cyklistické vyjížďky Cyklotulák.

„První etapu cyklostezky se podařilo otevřít po sedmi letech příprav, doslova do roka a dne od poklepání na základní kámen. Práce byly realizovány na bývalém dvoukolejném tělese původní železniční trati mezi stanicemi Votice a Olbramovice, kde byl ukončen provoz vlaků v roce 2011 v souvislosti s přeložkou trati v rámci výstavby čtvrtého železničního koridoru,“ uvedl předseda Mikroregionu Voticko Viktor Liška.

 

S financováním první etapy pomohl necelými 23 miliony Státní fond dopravní infrastruktury, částkou 1,9 milionu korun přispěl Středočeský kraj, na spoluúčasti se podílelo město Votice a obec Olbramovice, další obce mikroregionu se podílely solidárním příspěvkem.

Nyní nás čeká realizace druhé etapy z Olbramovic na sever k Opřeticím. Deset kilometrů asfaltové cyklostezky by se mohlo začít stavět v roce 2025. K takřka 16 kilometrům třetí etapy z Votic do Sudoměřic je hotová studie proveditelnosti a řeší se vypořádání pozemků,“ vysvětlila manažerka Mikroregionu Voticko Jana Truhlářová  Měchurová.  

Že je pro Středočeský kraj cyklodoprava důležitým tématem, uvedli 15. září při slavnostním stříháním pásky jak hejtmanka Petra Pecková, tak radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký. Cyklostezka na Voticku by se v budoucnu měla stát jednou z páteřních cyklostezek, spojující Středočeský a Jihočeský kraj.

Mikroregion Voticko chce krátký první úsek cyklostezky představit obyvatelům Voticka jako bezpečnou, zdravou a pohodlnou cestu do práce na kole. Dalším úkolem bude využít cyklostezku maximálně pro turistický ruch. S tím by měl pomoci destinační management Kraje blanických rytířů.

Pracovníci turistické destinace spolu s blanickým rytířem vítali přímo na cyklostezce v sobotu 16. září účastníky Cyklotuláka, tradiční podzimní cyklovyjížďky, kterou již po třinácté pořádal Luboš Mudra z Restaurace U Modré kočky ve Voticích. Akce se zúčastnilo přes 250 cyklistů.