Mikroregion Votice

Obce čerpaly dotace na obnovu kapliček a pietních míst

lis 15, 2023

 Kancelář Mikroregionu Voticko pomáhá obcím s přípravou projektů z nejrůznějších oblastí a administrací žádostí o dotace z mnoha fondů. V letošním roce pomohly dotační peníze například s opravou kapliček na Lysé u Votic a ve Velkých Heřmanicích, s obnovou pomníku padlým v Neustupově nebo hřbitovního plotu v Červeném Újezdě.

Kaplička na Lysé u Votic září novotou

Jednoduchá nezdobená kaplička se sedlovou stříškou u Lysé provázela ty, kteří míříli do Votic od Jankova zřejmě už od konce 18. století. Více o jejím původu není známo. Chátrající památce se letos podařilo vrátit skromnou, ale krásnou tvář.
Odborná firma odstranila poškozené drolící se omítky a nahradila je novými. Stejně jako doplnila poškozené či chybějící římsy. Výměny se dočkala poškozená prejzová krytina. Restaurátor ošetřil a zakonzervoval kamennou kouli a kovový kříž na hřebenu střechy kaple.
Na opravu drobné sakrální památky ve výši 86 tisíc korun čerpalo město Votice dotaci z programu Údržba a obnova stávajících kulturních památek ve výši 60 tisíc korun. A administrací projektu pomohl Mikroregion Voticko.

 

Kaplička ve Velkých Heřmanicích už je zase ozdobou návsi

VELKÉ HEŘMANICE Ačkoli kaple na návsi ve Velkých Heřmanicích prošla v uplynulých letech dílčími opravami fasády, její stav vyžaduje kompletní rekonstrukci. A to především kvůli vzlínající zemní vlhkosti, která zapříčinila opadávání omítek jak zvnějšku tak uvnitř kaple. Kvůli staré a poškozené střešní krytině z bobrovek do kaple zatékalo.
Díky dotaci z programu Údržba a obnova stávajících kulturních památek začala obec Heřmaničky v letošním roce s první etapou kompletní rekonstrukce sakrální památky. Kaple dostala novou střechu i fasádu a je zase ozdobou návsi.
„Celkové náklady na rekonstrukci se vyšplhaly na 349 tisíc korun, uhradit je pomohla dotace ve výši 242 tisíc korun,“ sdělila manažerka Mikroregionu Voticko Jitka Poláčková.

 

Na oběti války v Neustupově nezapomínají

 Za finanční podpory Ministerstva obrany byl obnoven památník obětem 1. sv. války na náměstí v Neustupově. Pískovcový podstavec se sochou truchlící ženy připomíná jména pětasedmdesáti padlých vojínů z let 1914 až 1918.
Během letních měsíců byl pomník očištěn od mechu a dalších nečistot, kamenné části byly naimpregnovány a betonový základ obložen žulovými deskami. Zároveň byla nově vyzlacena jména padlých a další nápisy. 62 tisíc korun pomohla městysu Neustupov uhradit dotace z Ministerstva obrany, 17 tisíc korun uhradil městys ze svého rozpočtu.

 

Na hřbitově v Červeném Újezdu obnovili plot

„Nový“ hřbitov se smuteční síní na okraji obce se letos dočkal obnovy oplocení. Asi 135 metrů dlouhé a včetně betonové podezdívky 1,6 metru vysoké oplocení bylo sice konstrukčně ve slušném stavu, vlivem povětrnostních podmínek a času nepůsobilo už několik let vizuálně nejlepším dojmem.
Obec proto za pomoci kanceláře Mikroregionu Voticko požádala o dotaci z dotačního programu Údržba a obnova stávajících kulturních památek, který vyhlašuje Ministerstvo zemědělství ČR. Žádost byla úspěšná. Odborná firma zbavila betonovou podezdívku mechu a nečistot, z kovového plotu zmizel starý odlupující se nátěr a novým dvojím nátěrem byla prodloužena životnost oplocení. Celkové náklady se vyšplhaly na 223 tisíc korun, dotace ve výši 157 tisíc korun pokryla větší část nákladů. 

 


U nás to žijeAktuality

Doma na České Sibiři – to je kouzelné místo nejen pro svatby a teambuildingy, dovolenou v partě, ale i pro setkávání. Ve čtvrtek 27. června se o tom přesvědčili starostové a starostky Mikroregionu Voticko. Seznámili se nejen s  podnikatelským záměrem majitelky statku a firmy Kytky z České Sibiře Veroniky Adamové, ale především debatovali o společných tématech, sdíleli zkušenosti, hodnotili a plánovali.

Zajímáte se o oblast školství? Rádi byste pracovali přímo v našem regionu? Práce je vhodná i pro absolventy, i když zkušenosti ze školství a s administrací dotačních projektů jsou výhodou.

Zástupci obcí Mikroregionu Voticko stvrdili v pátek 5. dubna svými podpisy transformaci dobrovolného svazku obcí ve společenství obcí. V případě Mikroregionu Voticko tak půjde zřejmě o vůbec první v České republice  založené společenství obcí tak, jak tento statut umožňuje novela zákona o obcích, která vešla v platnost 1. ledna letošního roku.

Bav seAkce v mikroregionu